Ile zamówić wódki na wesele?

Decydując się na ślub myślimy o urządzeniu imprezy. Nie ważne czy w perspektywie mamy wielkie, huczne wesele, czy ciche, skromne przyjęcie dla najbliższych. To ma być jeden z najważniejszych i najpiękniejszych dni w Waszym życiu i zapewne chcecie, żeby był idealny.

Alkohol na weselu to konieczność?

Serwowanie dobrych wrażeń gościnnością na weselu wcale nie należy do łatwych i wymaga dopilnowania wielu szczegółów. Nie może, więc zabraknąć niczego co wchodzi w skład konwenansów dobrej imprezy, czyli min. alkoholu. Oczywiste jest to, że są Pary, które z różnych względów organizują wesela lub przyjęcia bezalkoholowe. Zamiast alkoholu podajemy napoje gazowane, koktajle, soki, wodę, herbatę, kawę i drinki bezalkoholowe. To sprawa indywidualna i goście weselni powinni uszanować kryteria Pary Młodej. To Wasze święto i to Wy decydujecie jak ten dzień ma wyglądać- nie zapominajcie o tym!

Tradycją polskich wesel jest serwowanie napojów alkoholowych, a konkretnie wódki. Ile wódki na wesele kupić? Nie chcemy przecież niezręcznej sytuacji gdzie przednią zabawę przerywa brak trunków wyskokowych! Oto kilka wskazówek jak zamówić, żeby oscylować w dostatek, a ewentualnie pozostały alkohol móc zostawić na chrzciny lub inne okazję – rocznicę ślubu itp.

Ile wódki na wesele?

Zazwyczaj przyjmuje się, że 0,5 litra wódki przypada na jednego gościa, a w przypadku wesela z poprawinami szacowana ilość to ok. 0,7 litra na osobę. Jest jednak kilka czynników, które determinują wyliczenie powyższego wyniku. Na samym początku ustalcie liczbę gości. Alkohol na wesele często kupuje się jeszcze przed potwierdzeniem ich przybycia, dlatego przyjmijcie, że około 5% – 10% z zaproszonych gości na weselu nie pojawi się. Możecie podzielić swoją listę wyjściową na tych, którzy na pewno zaszczycą nas obecnością i na tych niepewnych.

Następnie przeanalizujcie listę gości i odliczcie osoby, które nie piją alkoholu, abstynenci – możliwe, że macie takich na liście osób zaproszonych. Odejmijcie również dzieci, kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz kierowców, którzy na pewno będą musieli wracać kierując samochodem. Skorygujcie ilość wódki o osoby w podeszłym wieku, które na pewno nie spożyją ilości przypadającej na osobę. Warto wtedy przeliczyć 0,5 litra na parę w podeszłym wieku, ponieważ z doświadczenia wiadomo, że owszem raczą się wódką tylko towarzysko, przy toaście i „wypijają przysłowiowego kielicha” z Parą Młodą. Mniejsza ilość alkoholu z pewnością będzie spożywana również przy stoliku Państwa Młodych i ich Rodziców, którzy chcą trzymać fason przez całą imprezę. Warto również zwrócić uwagę na to, kto z zaproszonych gości jaki alkohol pije. Jeżeli będzie to np. wesele międzynarodowe i zaproszeni będą Hiszpanie, Portugalczycy lub Francuzi, to przygotujcie się na większą ilość spożywanego wina. Ważne także jest to, o której rozpoczyna się wesele – im wcześniej, tym duże prawdopodobieństwo większej ilości spożycia 😉 Przykładowo, jeśli impreza rozpoczyna się o 13.00, to na pewno należy zamówić większą ilość alkoholu, aniżeli na wesele, które rozpoczyna się o godzinie 17.00 – zwróćcie na to uwagę. Pamiętajcie też o wydarzeniach towarzyszących takich jak bramy na trasie przejazdu, nagradzanie gości podczas zabaw weselnych i oczepin, więc doliczcie kilkanaście dodatkowych butelek. W niektórych rejonach Polski modne nadal jest żegnanie gości wódką „weselną” i tutaj należy przeliczyć 0,5 litra na parę.

Na wszelki wypadek możecie doliczyć 10 % do otrzymanej liczby. Zdecydowanie lepiej jeśli trochę wódki zostanie, niż abyście martwili się podczas przyjęcia, że alkoholu zabraknie. Dobra hurtownia alkoholu w regulaminie sprzedaży dba o to, żebyście nie martwili się o nadwyżkę zamówionej wódki i po weselu 10% zakupionego alkoholu w zapakowanych kartonach pozwala zwrócić. Zanim to zrobicie pomyślcie jednak czy nie zostawić na kolejne rocznice ślubu, chrzciny, czy inne dla Was ważne okoliczności tym bardziej, że kupując większą ilość dostaliście dobrą cenę na wódkę, której pewnie już nie powtórzycie kupując mniejsze ilości w markecie na przyszłe, mniejsze przyjęcia.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie ilości wódki na wesele zawsze możecie liczyć na nas – dzwońcie, pomożemy! nr tel. 881 332 508.